На Беклемето, разположено в Троянския балкан, край ски пистата, до неотдавна можеше да се види едно от най-старите и внушителни дървета в региона – Карцовият бук. Този вековен бук, на повече от 200 години, не само че привличаше туристи, но бе и почитан от местните. Хората често оставяха цветя пред него, а на Трети март, както и през най-студените зимни дни, спасители и туристи се събираха, за да поднесат венци в памет на историческите събития, свързани с дървото.
Историята зад Карцовия бук
Дървото е наименувано в чест на руския генерал Павел Карцов, който водил войските си през Троянския проход по време на Освободителната война. Според местната легенда, върху кората на дървото все още били видими следи от сабята на казашки офицер, който преминал през района. Възможно е тези следи да са останали от събитията през зимата на 1878 година, когато генерал Карцов преминавал през прохода със своите войски. Възприятията за легендата били подсилвани и от въображението на местните жители, които разказвали как върху кората на дървото личат следи от казашка пика, съхранили спомени от този драматичен момент.
Значение на Карцовия бук за региона и за хората
През 90-те години на миналия век специалисти от областта на природните науки направили измервания и обявили мястото около Карцовия бук за благодатна енергийна точка. Това увеличило интереса към дървото, като обект на не само историческо, но и духовно значение за региона.
Опит за запазване на дървото
През 2009 година туристи алармираха, че Карцовият бук е в лошо състояние. Извършени бяха оздравителни действия, които се очакваше да удължат живота на дървото с още 20-30 години. Въпреки усилията на експертите, прогнозите за състоянието на дървото се оказаха неточни и то не успя да оцелее.
Загубата на Карцовия бук
Днес вече е късно да се съжалява за съдбата на Карцовия бук. Въпреки че имаше опити за неговото спасяване, както в Ловеч, където успяха да съхранят изкуствено загиналия бряст, който бе свидетел на залавянето на Левски в Къкринското ханче, Карцовият бук вече не съществува. Това е още едно напомняне за неизбежността на природните процеси и за колко краткотрайни са понякога даже и най-величествените природни забележителности.
Заключение
Карцовият бук, с дълбокото си историческо и символично значение, е пример за силната връзка между природата и историята. Неговото изчезване оставя празнина не само в природния ландшафт, но и в сърцата на хората, които са го почитали като свидетел на важни исторически моменти.
Източник: https://tinyurl.com/24jlzln2